Logo Tasarımı » Logo Yapma » Logo Oluşturma Arnavutköy logo tasarım, Arnavutköy logo yapma ve tasarlama, logo oluşturma kriterleri ve özgün logo hazırlamaya yönelik önemli bilgi ve örnekleri bulabilirsiniz.
Logo Tasarımı » Logo Yapma » Logo Oluşturma
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Köse Sk.Nenehatun, 34275 Arnavutköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Arnavutköy Web Tasarım Logo

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı Arnavutköy logo tasarım, Arnavutköy logo yapma ve tasarlama, logo oluşturma kriterleri ve özgün logo hazırlamaya yönelik önemli bilgi ve örnekleri bulabilirsiniz.
,  Ana Kategori : Web Tasarımı,  Kategori :  Logo Tasarım  Tarih :  3.12.2018       Google Plus      
Köse Sk.Nenehatun, 34275 Arnavutköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Arnavutköy Web Tasarım

Arnavutköy Web Tasarım Logo

Logo Tasarımı-Arnavutköy Web Tasarım

Logo tasarımı özet olarak sade, özgün, ayırt edici, akılda kalıcı, bir başka logo, simge veya sembole benzer ve çağrıştırıcı olmamalı, kolay hatırlanabilir ve en önemlisi marka, firma, ürünün algılanmasını istenen en temel özelliğini ilk bakışta çağrıştıran (kalite, güler yüzlü, sempatik, hızlı, vb.)  mümkünse en fazla iki renkten oluşan logo tasarımlar oluşturulmalıdır.

Arnavutköy Web Tasarım, bir marka, firma veya ürünün özellikleri, vaatleri dahil yüzlerce sayfa ile anlatılabilecek tüm unsurları sade, ayırt edici ve akılda kalıcı olacak bir-iki renkten oluşmuş bir görselle anlatma yeterliliğine sahip logo tasarımı ideal logo tasarımları olarak tanımlanmaktadır.

İştiraki olduğumuz Etkin Patent  ve Arnavutköy Web Tasarım sayfası dahil hemen her yerde bu veya benzer herkesçe bilinen yüzlerce özellikleri her yerde ulaşılabilir durumdadır. Hatta yukarıdaki tanımın aynı veya birçok benzerini bile farklı firmaların internet sayfasında da görebilirsiniz.

O halde tanımlar bu kadar benzer ise özgün, ayırt edici,  sade ve kolay hatırlanabilir, üstelik tüm bunların yanı sıra marka veya firmanın yaratmak istediği algıyı yaratacak formda logo oluşturma, sadece bu bilgilere sahip olmakla logo yapılamaz.

Dahası logo gerçekten uzun seneler sonra bile kullanılabilecek, o günün koşullarında da logonun teknik ve temel özelliklerini taşıması gerekmektedir. Logo örnekleri içinde en bilinen ve en çok logo örneği olarak gösterilen Nike logosu gibi görüldüğü anda Nike çağrıştıran logo tasarlamak oldukça güçtür. Çünkü o günün koşularında Nike çok başarılı konumlandırması sayesinde logo ayırt edici ve bilinirlik kazandırıldığından bu gün bile çok tanınmış olmasına rağmen Nike sözcüğünden çok daha fazla belirgin bir şekilde logo, ayakkabılar dahil tüm ürünlerinde tek başına dahi kullanılmaktadır. Dahası Nike logosu olan tik işareti bir çok alanda sıklıkla kullanılmasına rağmen Nike logosuna bırakın zarar vermeyi farklı bir şekilde ve anlamda kullanılması dahi Nike markasını hatırlattığından tanınmış markaların dahi  milyonlarca dolara yapılabilecek reklamlar bedava sağlanmaktadır.

O halde öncelikle geleceği tasarlayan özgün yaratıcı bir fikir ve konumlandırma strateji logo tasarımında olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır.

Arnavutköy Web Tasarım | Logo Oluşturma


Arnavutköy Web Tasarım olarak ideal logo yapma işine başlamadan önce, madem ki logo, markanın en önemli görsel ifadesi ise  şimdi ve gelecekte olası marka ve logo sorunlarını, gelecek trendlerini ve  nasıl logo hazırladığımızı, logo oluşturma öncesi yapılan beyin fırtınası sonucu ortaya çıkan logo tasarımın nasıl çalıştığımızı,  şirket ve çözüm ortaklarımıza yaptığımız logo tasarımlar ve müşterilerimize yaptığımız logo örneklerini üzerinde anlatmaya ve size katkı sağlamaya çalışacağız.   

Logo oluşturmaya başlamadan önce öncelikle logo tasarıma konu  marka isminin tescil kriterlerine uygun olup olmadığı araştırma yapılmaktadır. Marka isminin uygun olmaması halinde ise ya marka ismi tescil kriterlerine uygun revize edilmekte ve/veya yeni bir marka isimlendirme çalışması önerilmektedir.

Mevcut marka stokları, marka sözcük tercihleri yeni marka isimlerini oluşturmayı oldukça güçleştirmektedir. Her yıl ortalama 120 bin civarında marka başvurusu, özellikle başta gıda ve tekstil olmak üzere birçok sektördeki marka stokları nedeniyle yeni marka ismi bulmak gerçekten zordur.

Şu anda bile 4-5 harften oluşturacağınız anlamsız sözcükler bile önceden tescilli markalara anlamsal benzerlik taşımasalar bile fonetik benzerlik nedeniyle RET riski taşımaktadır. Yani tek sözcükten marka oluşturmak çoğu sektör ve ürünler için artık oldukça güç olacaktır.

Tek sözcükten yeni marka oluşturma zorluğu nedeniyle doğal olarak en az iki kelimeden hatta slogan niteliğinde birçok kelimeden oluşturulan bileşke marka isimleri ve/veya firma isimleri tercih edilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır.

Dahası istediğimiz marka ve logoların en temel özelliği olan özgün, sade, ayırt edici, akılda kalıcı olmasını da haklı olarak istiyoruz.
En önemlisi de müşterilerimiz olan kullanıcılar her gün tabela, mail, bilboordlar, afişler, TV, gazete vb. reklam mecralarda yayınlanan binlerce reklamlara maruz kaldığından marka ve logonun yüksek derecede ayıt edici, oldukça dikkat çekici ve akılda kalması gerekir ki hedeflenen ve istenen amaca ulaşılabilsin.

Dahası logo oluşturma öncesi alınan briefte istenen renkler, beğendiği logo örnekleri, en çok istenen ifade şekilleri vb. bilgileri alınarak aslında gerçekten müşterinin istekleri tespit edilmekte gibi görünse de, üzerine hiç araştırma, inceleme, yeni fikirler oluşturma zahmetine de katlanmadan sadece istek figürlerden biraz da kolaycılığa kaçılarak logo tasarlanmaktadır.

Marka Şehir Arnavutköy” Proje kapsamında, şehirlerimizin markalaşması için tüm ücretlerde yarı yarıya İNDİRİM yaptığımız Marka Tescil Ücreti ve Tasarım Tescil Ücretleri başlıklı yazılarımızı ve Kampanyalarımızı incelemenizi öneriyoruz. Anında Kredi kartı veya havale ile ödeme yaparak aynı gün içinde logo tasarım, com tr ve marka tescilini yapabilir ve markanıza ait hazır web tasarımlarımızla internette  yer alabilirsiniz. Online Tescil sayfamıza BURADAN inceleyebilirsiniz.
 

Örneğin brief esnasında müşteri kanarya figürlerini beğendiğini dile getirmişse, bakıyorsunuz  logo tasarımcısı 3-5 adet kendince farklı ama özünde hepsi aynı/benzer olan kanarya figürlerini müşterisinin beğensine sunuyor. Müşterinin de zihninde daha önce kanarya figürü olumlu yer aldığından da logonu tasarımın da beğenilmesi ve tercihi de kolaylaşmaktadır. Tersi durumda tasarımcı müşterisi olan kurum veya markayı örneğin Aslan figürü ile ifade edilmesinin daha doğru ve uygun olacağı kanaatinde olsa bile müşteri kanarya figürü istediğinden bu kez logo beğenilmeyeceği düşüncesi nedeniyle tasarımcı istemeyerek de olsa öncelikle müşterisinin hoşuna giden kanarya figürünü logo olarak sunmak durumunda kalmaktadır.

Aslında brief ve amacı da bu değil, Şirketin misyonundan vizyonuna, ürün gamı, sürdürülen veya planlanan projeler, stratejileri, sektör ve rakipleri, şirket veya markanın diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri vb. bilgiler alınır ve bu bilgiler ışığında gelecekte öngörüleri üzerine konumlandırmış yenilikçi bir proje hazırlanır ve proje doğrultusunda logo hazırlanması gerekir. Dahası müşteri ile bu konuda önceden mutabakat da sağlanmalıdır.

Arnavutköy Web Tasarım olarak bizce de madem müşteri kendisini en iyi şekilde ifade edecek logo için profesyonel danışmanlık istediğine göre profesyonel tasarımcı ve ekibinin görüşlerine de uymak daha uygun olacağı görüşündeyiz. Aksi takdirde her hangi bir marka ve/veya şirketi hem kanarya hem aslan ile ifade etmek mümkün olmadığına göre tasarım ve/veya tasarımcı danışmanların görüş ve önerilerine uygun davranmak daha çok daha yararlı olacaktır.

Tüm bu açıklamalardan, logo tasarımın sadece teknik veya fonksiyonel özelliklerde olması yetmediği açık  ve net ortaya çıkmaktadır.

Arnavutköy Web Tasarım | Logo Yapma


O halde logo tasarım her marka ibaresinin özellikleri ve gelecek trendleri öngörebilecek yeterlilik ve yeteneklerde olan tasarımcı ve marka danışmanlarınca logonun hazırlanması gerekmektedir. Yani grafik tasarım yetenekleri ne kadar üstün olursa olsun bir logoyu istenilen özelliklerde ve gelecekte ki beklentileri de karşılayacak şekilde sadece tek başına tasarımcının logo yapması mümkün ama yeterli olmayacaktır.

Örneğin iki sözcükten oluşan ”örnek logo” isminde bir markanız var ve siz bu markanıza logo yapmak istiyorsunuz.

Her gün herkesin binlerce reklama maruz kaldığını da göz önünde bulundurarak markanız iki sözcükten oluşması,akılda kalıcılığı zayıflatma tehlikesi yaratmakta, aynı niteliklerde binlerce marka olduğundan ayırt edicilik özelliği de muhtemelen çok güçlü de değildir. Tüm bu olumsuzluklara örneğin siz de en önemli özellik olarak köklü bir firma olduğunuz algısını oluşturmak için bir çınar ağacı figürünü logo olarak tercih ettiğinizi var sayalım.

Markanınız iki sözcükten oluşması nedeniyle zayıflayan akılda kalıcı özelliklerini güçlendirmek için çınar ağacı görselini markanızla birlikte öyle sunmalısınız ki, önce ağaç figürü ardında sözcüklerin algınması gerekir. Şayet çınar ağacını kelimelein soluna, sağına, üstte veya alta olacak şekilde kombinasyon uygularsanız, ne ağaç şeklindeki logonuz ne de iki sözcüklü markanız farkedilmeyeceği gibi, logounun kartvizit gibi küçük kurumsal kimlik parçalarında kaybolacak ve/veya afiş vb. gibi daha büyük kullanımlarda ise dağılacaktır. Ayrıca çınar ağacı görseli tüm küçük ayrıntılardan arındırılmalı ve farklı bir anlam yüklenmeli yani canlı Çınar ağacı benzeri bir görsel tercih edilmemelidir

İkinci bir örneği iştiraki olduğumuz Etkin Patent' in henüz hazırlık aşamasında olduğu ve kısa süre sonra yayına başlayacak olan  “e-emlak”  proje ve stratejilerini paylaşmak isteriz.

“e-emlak”  markası, ana emlak portalı ve bu emlak portalına bağlı  tamamının marka tescili yapılmış, iş modeli tasarlanmış 100 adet alt emlak  ilan sayfası yakın zamanda yayına girecektir.

İnternet üzerinde en fazla emlak sektöründe arama bulunmaktadır. Oldukça yüksek zayıfda bu aramalar üzerine bu büyük proje geliştirilmeye başlanmıştır.

Proje yapılandırılırken, Seçilen alan adı, arama motorları organik sıralamalarda üstünlük sağlamalı, marka tescil kriterlerine sahip olmalı, akılda kalıcı, özgün, kolay hatırlanır olması aranan önemli kriterlerin başında gelmekteydi.

Sonuç olarak  “e-“ harfini asli unsur olduğu “e-emlak” marka olarak seçildi. “e” harfinin “e-ticaret”i tarif etmesi ve en önemlisi tek harfli marka olması nedeniyle hangi formdaki logo tasarım  olursa olsun “e” harfini ayırt edici kılmak oldukça güç olması, ana ve alt porta birbirleriyle bağlantılı olduğunu, aynı şirket ve kaynaktan yönetildiğini, aynı şirketin yani Etkin Patent' in yenilikçi projesi olduğunu açık ve net anlatması gereken logo, amblem veya maskot seçilmesi gerekmekteydi.

Marka Şehir Arnavutköy” Projesi kapsamında oluşturulan her yeni marka tescil,  Kurumsal Web Tasarım, Kurumsal Kimlik Tasarımı ve  logo tasarım projeleri “Arnavutköy Web Tasarım” dahil şimdilik 70 adet (çok yakında yayına verilecek projelere ait 1.000 dolayında web sayfası)  “Marka Şehir” proje sayfalarında (BURADAN inceleyebilirsiniz.) yayınlanarak markalaşmanıza ve yeni pazarlar bulmanıza katkı sunulmaktadır.  
 

Dahası sektördeki logoların çoğu bir birinden farkı görünmeye çalışsalar ile birbirlerine oldukça benzer ev ve/veya çatı görsellerden oluşmaktadır. Dolayısıyla mevcut logo tasarımlarından çok farklı, ayırt edici, özgün ve işin uzmanı algısını güçlü yansıtabilecek bir logo  yapılması  gerekiyordu.

Sonuç olarak konumlandırılan yaratıcı iş modeli ve stratejine uygun olarak üstte  gördüğünüz evini sırtında taşıyan kaplumbağa ama sempatik ve çözüm üreten insan figürüne benzetilmiş  “e-emlak” maskotu tasarlanmıştır.

Arnavutköy Web Tasarım' ın iştiraki olduğu Etkin Patent' e ait bu sevimli maskot “e-emlak” markasını ayırt edici kıldığı gibi, “e-emlak” portalı ile çözüm ortağı olduğu diğer 100 adet emlak portallarında da yayınlandığında birbirleriyle ilişkili olduğu izlenimi kolay yansıtacak, çabuk fark edilir, kolay hatırlanır, her türlü reklam mecralarında her şekilde kullanıma müsait ve kısa süre içinde daha düşük bir bütçe ile marka bilinirliği kazandırabilecek maskot tasarlanmıştır.

Diğer bir örnek ise, özet olarak incelemekte olduğunuz Arnavutköy Web Tasarım logosudur. Bu logo, Etkin Patent” in “Marka Şehir” projesi kapsamında yine marka tescilleri yapılmış 70 adet marka şehir web sitelerinin, projenin bütünlüğünü ve birbirleriyle ilişki olduğu izlenimi yaratması hedeflenerek seçilmiştir. Tasarlanan logo, içindeki halka şekli,  aynı amaç etrafında birleşerek ortak hareketi, ok işaretleri ise sağdan soldan yani dışarıdan halkadaki kümelenmeye olan talebi ifade etmektedir. Yani o yörede, oraya özgü ürün ve hizmetleri üreten bir arada kümelenmiş firmaların yarattığı ilgiye her taraftan oluşan talep ifade edilmiştir.

Ayrıca her şehir için kullanılan logonun ayırt ediciliği ise o şehirdeki önemli futbol takım/takımların rengi veya o şehirle özdeşleşen renkler kullanılarak sağlanmıştır.

Dahası aynı logo bizi ve hizmetlerimizi de tarif etmektedir. Gri halka  projeyi yürüten Arnavutköy Web Tasarım ve Etkin Patent' in müşteri odaklı hizmetlerini,  oklar ise bu hizmetlere olan talebi ifade etmektedir.

Sonuç olarak her proje bağımsız ve kendisine has özellikleri olması nedeniyle tam anlamıyla işin mutfağında proje hazırlanmaması halinde,  belki görsel olarak iyi bir logo yapılabilir ama tam anlamıyla istenene etkiyi yaratmayabilir.

İştiraki olduğumuz Etkin Patent  ve Arnavutköy Web Tasarım olarak her logo yapmak için mutlaka brief alınır ama arzu edilenin çok daha üstünde güçlü algı yaratacak logolar tasarlayarak beklentilerin üstünde kazanımlar sağlamaktadır.

“ Arnavutköy Web Tasarım” ve İştiraki olduğu Etkin Patent en yeni teknolojileri kullanarak her zaman ayırt edici, katma değer üretecek yaratıcı projeler üreterek markalaşmanıza ve yeni Pazar ve müşterilere daha kolay erişmenize maksimum katkı sağlamaktadır.

Arnavutköy Web Tasarım | Online Ücretsiz logo Tasarlamaİnternet üzerinde onlarca online ücretsiz  logo tasarım hizmeti veren  web siteleri ve/veya onlarca yine ücretsiz edinebileceğiniz logo tasarım programlarıyla logo tasarlanmaktadır. Dahası ücretsiz edinilen hazır logolar üzerinde küçük değişiklikler yapılarak kullanılan hatta küçük ve tescillendiği de  tarafımızca da gözlenmiştir.

Logo tasarım programlarını kullanarak yeni logo yapabilirsiniz. Ancak aynı yol ve yöntemi kullanan binlerce kişi, bu logo tasarım programlarıyla tasarlanan kendilerince yeni ama gerçekte birbirine oldukça benzer logolar oluşturulmaktadır. Bu logo tasarım programlarıyla oluşturulmuş çoğu ücretsiz logo tasarım örneklerinin binlercesine internet üzerinde şu anda bile erişebilirsiniz. Dahası benzer oldukları bilindiği halde üzerinde küçük değişiklikler yapılarak özgün ve ayırt edici hale getirildiği yanılgısı içinde olan binlerce aslında aynı olan benzer binlerce logo tasarımlar kullanılmakta ve satılmaktadır.

Ayrıca yine logo tasarım firmalarının web sitelerindeki referans bölümünden önceden tasarlanmış logo örnekleri, logo tasarım yarışmalarında yayınlanan logo örnekleri, online ücretli logo satışı yapılan yurtiçi ve yurtdışı logo tasarım örneklerinden esinlenerek, hatta bu logolar üzerinde küçük değişiklikler (Örneğin renk veya bir-iki küçük ilave harf, sayı, geometrik şekiller vs.) yapılarak logo hazırlanmakta, kullanılmakta ve satılmakta hatta bir çoğu da tescil edilmektedir.

Grafikerler veya tasarımcılar logo tasarım tescil kriterlerine hakim olmadıklarından iyi niyetli olsalar bile esinlendikleri bir başka logo üzerinden yeni tasarladıklarını düşündükleri binlerce logo aslında hukuken benzer logo oldukları kabul edilmektedir.  Marka benzerliğinde,  nihai tüketicilerin her iki markayı karıştırması hatta çağrıştırması dahi iltibas tehlikesi yarattığı sonucuna ulaşırken, logo dahil tasarımlarda ise bilgilenmiş, işin uzmanı tarafından her iki şekil arasında belirgin ayrılıkların olup olmadığına göre karar verilmektedir.

Ayrıca tek başına ve/veya bir marka ibaresi ile birlikte tescil başvurusu yapılan logolar her ne kadar şekli inceleme yapılıyor olsa bile, çoğunlukla dışsal denetime tabi tescil sürecine tabi olmaktadır. Yani bir marka ibaresini gerek Türk Patent gerekse de iştiraki olduğumuz Etkin Patent bir veri tabanı üzerinde sorgulama ve  araştırma yapılarak önceden tescilli aynı veya benzer markaların tespiti mümkünken aynı yol ve yöntemi logo görselleri için mümkün (şimdilik) olmadığından markalar bülteninde yayınlanmakta ve burada üçüncü taraflarca itiraz edilmemesi halinde logo tescil edilmektedir.

Dahası marka takibi yapılmayan markaların bile önceden kullandıkları hatta bilinen logolarına benzer yüzlerce logonun halen tescilli olduğu ve kullanıldığı da bilinmektedir. 

SONUÇ : Yaptığımız projeler, referanslarımız ekibimiz, her bir konusunda uzman çözüm ortaklarımızla özgün ayırt edici ve sizlere yatırımın fazlasıyla karşılığını alabileceğiniz logo tasarım proje ve uygulama arıyorsanız sizleri ağırlamak için ofislerimize bekliyoruz.

Ancak zaman içinde işin hukuki sürece tabi olması halinde, kullandığınız logo tasarım tescilsiz ise ciddi maddi ve manevi zararlarla karşılaşabilirsiniz. Tescilli olması halinde ise, logo iptal edilir ama tescilli bir hak kullanıldığından tazminat ve ceza oluşmaz..Dahası benzer hatta çağrıştırma tehlikesi olan logolar marka ve/veya şirket imajına ciddi  zararlar verecektir. 


Sonuç olarak özgün, sizi en iyi şekilde ifade eden, ayırt edici ve tescil edilebilir logo tasarımların tercih edilmesi her açıdan önemli kazanımları olacaktır.

Logo Tasarımı

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu
MUTLU MÜŞTERİLER
Markalarımızın tescili ve tüm patent işlerimizde çözüm ortağımız Etkin Patent ile çalışıyoruz. Bizden çok markalarımıza sahip çıktığını ve titizlikle takip ederek bizleri yönlendirdiklerini söyleyebilirim. Etkin Patent ile tanıştıktan sonra diğer rakip şirketlerinden ne kadar farklı olduklarını anladık. Bizim için en önemli farkları, amaçlarımızı gerçekleştirirken sadece bizim işimizi ifa eden değil aynı zamanda büyük resmi göstererek bize yolumuzda ışık tutan bir ortağa dönüşmeleridir. Bu kalite ile herkesin tanışmasını isterim


E-Bülten